Kaip pašalinti pelėsi nuo sienų namu sąlygomis
Pelėsis yra vienos rūšies grybelis, kuris išsiskiria iš augalų, gyvūnų ir bakterijų. Pelėsiai gyvena negyvose organinėse medžiagose, tokiose kaip lapai, mediena ir augalai. Kartais jie gali užkrėsti gyvus augalus ir gyvūnus bei pasirodyti pelėsio kvapas namuose, kas indikuoja, kad turite pelėsio.
Kaip atrodo pelėsis namuose?
Pradinė pelėsio stadija primena baltus pūkelius kurie su laiku tamsėja ir giliau skverbiasi į medžiagą. Jeigu už vinilinių tapetų auga pelėsiai, gali atsirasti spalvingų rausvų arba purpurinių dėmių.
Kokių sąlygų reikia, kad pelėsis namuose pradėtų augti?
Pelėsiui namuose reikalinga drėgna aplinka augimui, taip pat maistinių medžiagų, deguonies ir temperatūros nuo 4,4 °C iki maždaug 37,7°C. Tinkamiausia santykinė oro drėgmė patalpoje – apie 50%. Kadangi pelėsis skaido negyvas organines medžiagas, jis gali augti ant medienos, popieriaus, gipso kartono plokščių, cementinių, betoninių ir kitų paviršių. Auga net ant silikono vonioje, vonios kampuose, dušo kabinos kampuose, kur nuolat laikosi vanduo. Pelėsis taip pat auga po palangėmis, grindų apačioje, kai nuo rūsio eina šaltis ir drėgmė, jeigu tai pirmas aukštas. Jeigu patalpa prastai vėdinama, kaupiasi drėgmė, tuomet pelėsiui idealios sąlygos augti. Pelėsis tuomet „užsikaifuoja” 🙂 Jeigu tai vieno kambario butas, jame gyvena du ar daugiau asmenų, skalbiniai džiaunami viduje, patalpos nėra vėdinamos, tuomet pelėsis 100 procentų jau pakeliui arba jau seniai atsiradęs, kuo mažesnė patalpa ir joje daugiau gyvena asmenų + jeigu nevėdinama tuomet pelėsiui tai idealios sąlygos. Vėdinimas, vėdinimas ir dar kartą vėdinimas+ skalbinių džiauti patalpoje gyvenamoje yra NEREKOMENDUOJAMA ir ne vien dėl pelėsio, bet ir dėl to, kad skalbiniai garuodami taip pat garina skalbimo priemonių garą.
Kaip išnaikinti pelėsį nuo sienų?
Prieš pradedant naikinti pelėsį, reikėtų išsiaiškinti jo atsiradimo priežastį ir šaltinį ir ji pirmiausia pašalinti. Pelėsis dažniausiai pradeda kauptis drėgnose vietose, todėl jo išvengti galima tinkamai kontroliuojant drėgmę patalpose. Reikėtų atidžiai stebėti, ar namuose nėra vandens pratekėjimų iš vamzdžių, kriauklės, vonios, tualeto ar stogo. Radus problemą – būtina ją sutvarkyti, nes to nepadarius, net ir išnaikintas pelėsis vėliau sugrįš. Pelėsis visada sugrįžta, kai tampa palankios sąlygos …
Valyti pelėsį galima dviem būdais: naudojant specialiai tam sukurtas arba pasitelkiant pas daugelį buityje nesunkiai randamas namines priemones. Viena tokių priemonių – actas.
Kovai su pelėsiu kuo puikiausiai galima pasitelkti ir geriamąją sodą, kuri yra švelniai abrazyvinė, todėl ypatingai gerai veikia šveičiant pelėsio likučius . Naudoti sodą ypač tinka tokiose vietose kaip vonia ar virtuvė, kur tarp plytelių siūlių, net ir išnaikinus pelėsį, gali pasilikti dėmės. Visą tai turi daryti patyrę profesionalai.
Dar vienas natūralus pelėsio priešas – vandenilio peroksidas. Šį tirpalą, kurį nesunkiai galima įsigyti vaistinėse, tiesiog užtepkite ar užpurkškite jo tiesiai ant pažeistų paviršių ir palikite mažiausiai 10 min., o tada nuvalykite pelėsį.
Apibendrinimas
Pelėsis yra problema, su kuria susiduria daugelis namų ir butų savininkų. Svarbu suprasti, kad pelėsio atsiradimas yra susijęs su drėgmės kaupimu ir netinkamu vėdinimu. Taigi, pelėsio prevencija yra svarbiausia. Tačiau jei jau susiduriate su šia problema, yra keletas efektyvių būdų, kaip ją pašalinti. Svarbu prisiminti, kad pelėsio pašalinimas yra tik laikinas sprendimas, jei nesprendžiama pagrindinė problema – drėgmė.